„Apple“ užblokavo „iPhone“ programas, susijusias su Dalai Lama bei R. Kadeer

Paklusdama Kinijos įstatymams, kompanija „Apple“ blokuoja Kinijos „iPhone“ vartotojų galimybę parsisiųsti programas apie du Pekino veikėjus, laikomus separatistais – Dalai Lamą bei ištremtą uigurų lyderę Rebiya Kadeer. „IDG News Service“ pranešė, kad mažiausiai penkios „iPhone“ programinės įrangos programos, susijusios su Tibeto dvasiniu lyderiu, yra neprieinamos internetinėje parduotuvėje „China App Store“. Viena draudžiama programa susijusi su Rebiya Kadeer. Kompanija „IDG“, leidžianti „Macworld“, „Computerworld“, „PC World“ ir kitus žurnalus, tvirtino, jog šis žingsnis pavers kompaniją „Apple“ naujausia JAV technologijų gigante, cenzūruojančia paslaugas Kinijoje. Kompanijos „Apple“ atstovė Trudy Muller patvirtino, jog jie ir toliau laikosi vietinių įstatymų. „Ne visos programos leidžiamos tam tikrose valstybėse“, – sakė ji.

Kinija nuolat blokuoja prieigą prie svetainių, laikomų slaptomis. Tai apima ir daugybę JAV kompanijų, įskaitant „Microsoft“, „Cisco“, „Google“ bei „Yahoo!“. JAV technologijų kompanijų turinys turi atitikti Kinijos įstatymus – tik tada kompanijoms leidžiama veikti šalyje. Kinija kaltina Dalai Lamą bandymu sukurti nepriklausomą Tibetą. Jau kelerius metus Tibete draudžiamos šio lyderio nuotraukos. JAV įsikūrusią Rebiya Kadeer Kinijos valdžia vadina nusikaltėle, kaltinama sukėlus kruvinas riaušes Xinjiang sostinėje Urumqi. Šio sukilimo metu uigurai kovoja su Kinijoje dominuojančia hanų grupe.

Kompanija „IDG“ teigė, jog mokamos bei nemokamos „iPhone“ programos, kurios buvo uždraustos Kinijoje, pateikia Dalai Lamos įkvepiančias citatas bei informaciją apie Nobelio taikos premijos laimėtojus. Dalai Lama Nobelio premiją už taiką laimėjo 1989 metais. Teigiama, kad testai parodė, jog keturios iš penkių „iPhone“ programų, esančių Pekino „Apple Store“, nepateikia jokių rezultatų, susijusių su „Dalai“: viena programa nurodė Dalai Lamą, tačiau neaišku, kodėl taip yra. Bandomoji „Kadeer“ programos paieška, pavadinta „10 sąlygų“, nepateikė jokių rezultatų.

„IDG“ pasakojo, jog kompanija „Apple“ leidžia programinės įrangos kūrėjams pasirinkti, kuriose valstybėse jie nori platinti savo produktus, tačiau neaišku, kodėl Rebiya Kadeer bei Dalai Lama programų kūrėjai nusprendė neplatinti savo produktų Kinijoje. „Turbūt labiau tikėtina, kad tai „Apple“, o ne kūrėjai nenori pateikti šių programų“, – teigė Kinijoje įsikūręs programų kūrėjas. Programos „Dalai Quotes“ kūrėjas James Sugrus sakė, kad jis negavo pranešimo iš „Apple“, jog ši programa neprieinama Kinijoje. „Kompanija „Apple“ pasilieka teisę rūšiuoti programas. Nors žvelgdamas iš cenzūros pusės aš nesutinku su jų požiūriu, tačiau aš suprantu, kodėl jie taip elgiasi“, – pripažino jis.

Rugpjūčio mėnesį Kinijos vartotojai laikinai negalėjo prisijungti prie „iTunes“. Tai įvyko po to, kai albumas už Tibetą tapo „Apple“ internetinės muzikos parduotuvės hitu. Ketvirtadienį „Reporters Without Borders“ (RSF) teigė, kad klausė kompanijos „Apple“ apie „iPhone“ programų, susijusių su Dalai Lama, blokavimą. „Siekdama skaidrumo, kompanija turėtų išleisti pilną cenzūruojamų programų sąrašą bei nurodyti kriterijus, kuriais remiantis atliekama atranka, – teigė RSF. – Jei kompanija „Apple“ sutiko produktus pašalinti iš „App Store“ dėl valdžios institucijų spaudimo, Amerikos kompanija turėtų prisijungti prie tų, kurie prisidėjo prie informacijos cenzūros Kinijoje. Tai sukeltų didelį nepasitenkinimą, nes ši kompanija žinoma dėl savo kūrybinės dvasios“. Kinijos telekomunikacijų operatorius „China Unicom“ mobiliuosius telefonus „iPhone“ Kinijoje pradėjo pardavinėti prieš du mėnesius.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *