Ar darbdaviai turėtų uždrausti „Facebook“ naudojimą darbe?

Ar darbdaviai darbe turėtų uždrausti prieigą prie „Facebook“? Jei kalbame apie potencialią saugumo riziką, tai atsakymas turėtų būti „Taip“. Jei į šį klausimą neatsižvelgiama, tai reikėtų žinoti, jog socialiniai tinklai turi didelę įtaką darbuotojų produktyvumui. IT konsultacijų kompanija „Morse“ atliko tyrimą ir išsiaiškino, jog socialinių tinklų svetainės darbdaviams per metus kainuoja 2,25 milijardus dolerių. Tokios sumos susidaro dėl sumažėjusio produktyvumo.

Net ir žinant apie produktyvumo ir saugumo problemas sunku atsakyti į klausimą, ar „Facebook“ turi būti uždraustas. Egzistuoja daugybė nuomonių ir rekomendacijų, kurios gali padėti kompanijoms priimti tinkamus sprendimus dėl socialinių tinklų naudojimo. Pirmiausia svarstoma, kaip smulkios verslo kompanijos ir didelės kompanijos susiduria su socialinių tinklų fenomenu. Kompanijos „Robert Half Technology“ tyrimas parodė, jog kompanijos dažnai neleidžia savo darbuotojams lankytis socialinių tinklų svetainėse. „Socialinių tinklų naudojimas gali atitraukti darbuotojų dėmesį, todėl nenuostabu, kad kai kurios kompanijos riboja prieigą prie šių svetainių, – teigė kompanijos „Robert Half Technology“ direktorius Dave Willmer. – Kai kurioms profesijoms šios svetainės gali tapti efektyviu verslo įrankiu. Dėl šios priežasties viena iš penkių kompanijų leidžia šias svetaines naudoti tik darbo reikalais“.

Facebook“ naudojimas darbe

Ryšių su visuomene bei marketingo kompanijos tiki, jog darbuotojams reikia leisti atnaujinti savo „Facebook“ būseną darbo metu. Šioms kompanijoms socialinė žiniasklaida yra labai naudinga. Kompanijos „HMA Public Relations“ viceprezidentė Abbie Fink teigia, jog socialiniai tinklai yra svarbus komponentas, parodantis, kaip įmonei sekasi verslas. Ji pridūrė, jog klientai tikisi, kad kompanija išmano ir supranta socialinę žiniasklaidą. „Man nesvarbu, ar darbuotojai darbo metu naudojasi ar peržiūri socialinę žiniasklaidą. Svarbu tai, jog jie išlaikytų asmenines „Facebook“ ir „Twitter“ paskyras, nes turi likti riba tarp asmeninės ir profesinės internetinės erdvės, – teigė Abbie Fink. – Svarbu mąstyti apie tai, kokią informaciją skelbiate, nes viršininkas, klientai, būsimi viršininkai ar močiutės gali perskaityti tai“.

Elektroninės komercijos optimizavimo kompanija „Invesp“ paprašė savo darbuotojų apriboti „Twitter“ ir „Facebook“ naudojimą, nors kompanija ir remiasi socialinės žiniasklaidos veikla, siekdama palaikyti ryšius su partneriais ir potencialiais klientais. „Mes turime specialų laiką, kurį galima skirti socialinei žiniasklaidai. Mes norime, kad mūsų darbuotojai ir toliau kurtų ryšius per „Invesp Twitter“ ar „Invesp Facebook“ puslapius, – teigė kompanijos atstovė Ayat Shukairy. – Verslo valandos yra skirtos tik verslui. Nėra lengva stebėti darbuotojus“.

Teisinių įsipareigojimų vengimas

Teisės ekspertai turi skirtingą požiūrį į tai, ar kompanijos turėtų uždrausti „Facebook“. Kompanijos „Unkovic & Scott“ advokatas Beth Slagle mano, jog darbdaviai turi teisę savo darbuotojams uždrausti naudoti kompanijos kompiuterius ir kompanijos tinklus asmeniniais tikslais, įskaitant ir „Facebook“ bei kitus socialinius tinklus. Darbdaviai gali savo darbuotojams pateikti socialinių tinklų rekomendacijas, tarp kurių gali būti ir įspėjimai dėl darbuotojams taikomų drausminių priemonių, jei jie pateiks neigiamus asmeninius komentarus apie kompanijos produktus, paslaugas ar kitus darbuotojus. „Darbdaviai turi žinoti, kad kuriamos socialinių tinklų rekomendacijos turi pilnai atitikti federalinius ir valstijų įstatymus, – sakė Beth Slagle. – Darbdaviai taip pat turi suprasti, kad „Facebook“ uždraudimas gali paskatinti darbuotojų pasipriešinimą, ypač iš jaunesnių darbuotojų. Pavyzdžiui, 2009 metais atliktas „Deloitte“ tyrimas parodė, jog 63 proc. 18 – 34 metų darbuotojų tvirtina, jog niekas nestebi jų internetinės veiklos“.

Ar tikrai problema yra „Facebook“?

Socialinė žiniasklaida nesiskiria nuo prieigos prie interneto. „Darbuotojui nepriimtina darbo metu naršyti internete dėl asmeninių priežasčių. Tą patį galima pasakyti ir apie „Facebook“ bei „Twitter“, – tvirtino kompanijos „Step Ahead“, kuriančios socialinės žiniasklaidos kampanijas, įkūrėja Lyn Mettler. – Tačiau internetas gali padėti mums atlikti darbus. Tiek „Facebook“, tiek „Twitter“ gali būti puikūs tinklo įrankiai, todėl jų apribojimas gali pakenkti verslui“.

Konsultacijų kompanijos „7 Steps Ahead“ prezidentas Steve Balzac sako, kad jei darbdaviai susiduria su „Facebook“ problema, tai ji slypi ne pačioje svetainėje. „Socialinių tinklų ir sumaniųjų telefonų dažnumas reiškia, kad svetainės, tokios kaip „Facebook“, gali būti pasiekiamos įvairiais būdais, todėl nėra lengva jas uždrausti. Darbuotojams reikia tapti kvalifikuotesniais ir aiškiai apibrėžti tikslus bei įvertinimo matus“, – sakė jis. Visai nesvarbu ar darbuotojai yra prisijungę prie „Facebook“, ar ne: jie žino, ko iš jų tikimasi ir kaip jie bus vertinami. Jei jie neatitinka standartų, darbdaviai gali imtis atitinkamų veiksmų. „Šis požiūris pašalina konfliktą dėl „Facebook“, leidžia darbdaviams su darbuotojais elgtis kaip su suaugusiais žmonėmis, o ne kaip su vaikais. Tai leidžia darbuotojams patiems priimti sprendimus“, – tvirtino vyras.

Geriausias pasirinkimas

Knygos „Grooming the Next Generation for Success“ autorė Dani Johnson, atsakydama į klausimą „Ar reikia uždrausti „Facebook?“, iškelia dar daugiau klausimų: Ar socialiniai tinklai prilygsta darbuotojų nedirbimui? Ar socialiniai tinklai yra tas pats, kas ir asmeniniai pokalbiai? Ar tai prilygsta pokalbiui su draugu dėl problemų, nesusijusių su darbu? „Mūsų asmeniniai reikalai socialiniuose tinkluose turi būti tvarkomi asmeniniu metu. Darbuotojai gali naudoti savo dvi 15 minučių trukmės pertraukas bei savo pietų pertrauką „Facebook“ svetainei, pokalbiams ir kitoms žinutėms, – sakė rašytoja. – tačiau galima kalbėti ir priešingai. Šios žiniasklaidos svetainės yra labai svarbios verslo augimui bei bendravimui su žmonėmis, su kuriais paprastai nebūtų įmanoma palaikyti ryšių. Todėl svarbu nuspręsti, kas jūsų kompanijai yra geriausia“.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *