Artur Kuznecov: Apie IT pokyčius, poveikį visuomenei ir sau pačiam

Šiandien, turbūt, sunku sutikti žmogų, kuris daugiau ar mažiau nejaučia IT technologijų poveikio. Mes mokame už butą, tvarkome savo sąskaitas elektroninės bankininkystės pagalba, kasininkes parduotuvėse pakeitė savitarnos kasos, mums praneša paskutines žinias, pralinksmina poilsio minutes žaidimais ir internetu mūsų išmanieji telefonai. Kompiuteriai jau seniai nieko nestebina ir tampa įprastu dalyku kiekvieno namuose – tarsi šaldytuvas arba dulkių siurblys.

Bet ar naudinga aktyvi IT integracija į mūsų visų gyvenimus? Ko ji turi daugiau – privalumų, ar trūkumų?

Į šį klausimą vienareikšmiškai atsakyti neįmanoma. Kaip pavyzdį pateiksiu savo trumpą istoriją. Taip jau atsitiko, kad turiu du diplomus: kompiuterinės technikos inžinieriaus ir civilinių pastatų projektuotojo. Dabar užsiimu statybų verslu. Mano pirmasis išsilavinimas bei noras visada viską padaryti maksimaliai greitai ir gerai, skatina aktyviai naudoti šiuolaikiškas IT priemones. Važiuojant pas klientus kelią man nurodo mano mažasis pagalbininkas Nokia N95. Be to, jis laiku perspėja apie visus susitikimus ir dienos įvykius. Elektroninis paštas, faksas, visa dokumentacija ir dar daug daugiau – paslėpta nešiojamajame kompiuteryje, kuris visada šalia. Nereikia ieškoti interneto kavinės, nes mobilusis internetas jau padengęs visą Lietuvos teritoriją. Prieš gerą dešimtmetį Lietuvoje pasirodė automatizuoto braižymo ir projektavimo programos. Jos nebuvo plačiai naudojamos dėl neįprastos sąsajos ( ir visiškai suprantama, juk dauguma tų laikų projektuotojų ir konstruktorių stovėjo prie braižymo lentų). Dabar su vienu programų paketu galima ne tik paruošti brėžinius, bet ir sugeneruoti medžiagų specifikacijas, paruošti vaizdinę medžiagą užsakovui ir t.t. Netgi toks „modernus“ daiktas – skaičiavimo mašinėlė – po truputį užleidžia savo pozicijas. Galima paruošti skaičiavimo šablonus su Office paketu ir žymiai paspartinti laiką. Kai viskas atsibosta ir nori kelias minutes atsikvėpti – paskaitai Delfi.lt arba kitą žinių ar pramogų portalą. Nori paskaityti knygą, sužinoti paskutines žinias, rasti gyvenimo draugę ar šiaip bendraminčių? Prašom, internetas pasiruošęs tau padėti. Taigi, atrodo vien privalumai, belieka tik pasinerti į šį stebuklingą „skaitmeninį“ gyvenimą.

Deja, visi šitie „gyvenimo gėriai“ neretai atitolina žmones vieną nuo kito. Mums nereikia pagalbininkų, kai visa informacija po ranką. Mes flirtuojame, neretai ir gyvename virtualiame pasaulyje, mes galime turėti viską iš bet kokios pasaulio vietos net neišeidami iš namų. Bet mes neretai prarandame ne tokį jau stiprų, kaip pasirodė, ryšį su šiuo pasauliu, pamirštam apie bendravimo malonumus, apie artimus žmones. Dažnai mes žinome, kas darosi kitame pasaulio krašte, bet nematome, kas dedasi už lango.

Tiek sau, tiek kitiems linkėčiau, naudojantis visais skaitmeninio gyvenimo privalumais, vis dėl to kartais prisiminti tą nenuspėjamą, netobulą, bet tokį brangų realų gyvenimą.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *