Dėl cenzūros Kinija nenusileis „Google“

Analitikų tvirtinimu kompanija „Google“ rizikuoja, kad jos paslaugos bus užblokuotos Kinijoje, jei ji nustos cenzūruoti paieškos rezultatus. Kompanija „Google“ ilgą laiką pašalindavo slaptus paieškos rezultatus iš Kinijos paieškos sistemos „Google.cn“, tačiau antradienį ji pranešė, kad ketina nutraukti cenzūrą ir galbūt net visiškai uždarys savo kompaniją Kinijoje. Labai mažai tikėtina, jog Kinija leis kompanijai „Google“ naudoti necenzūruojamą paieškos sistemos versiją. „Kinija gali pašalinti „Google“ iš rinkos ir užblokuoti „Google.cn“ svetainę“, – sakė skaitmeninių teisių grupės „Electronic Frontier Foundation“ koordinatorius Danny O’Brien.

Taip pat manoma, jog Kinijoje gali būti užblokuotos visos „Google“ paslaugos, jei kompanija pažeis Kinijos įstatymus ir nustos vykdyti paieškos rezultatų cenzūrą. Shaun Rein manymu, šis žingsnis gali paliesti ir tokias paslaugas kaip „Gmail“ bei „Google Docs“. Kinijos vyriausybės cenzūros institucijos nuolat tikrina internetinį turinį, kuris laikomas nepageidaujamu. Tai apima pornografiją bei tokias jautrias temas kaip korupcija. Jie taip pat blokuoja prieigą prie populiarių svetainių „YouTube“, „Twitter“ bei „Facebook“. „Google“ yra tik viena iš keleto paieškos sistemų, įskaitant ir kompanijos „Microsoft“ sistemą „Bing“ bei „Yahoo China“, kuri pašalina tam tikrus paieškos rezultatus.

Kai kurie stebėtojai palaiko šį „Google“ žingsnį užbaigti cenzūrą. „Sunku kritikuoti Kinijos vyriausybę, kai kompanija šioje šalyje vykdo savo veiklą“, – teigė Demokratijos ir technologijų centro prezidentas Leslie Harris. Tačiau kompanijos „Google“ rinkos dalis yra mažesnė nei vietinės konkurentės „Baidu.com“. „Aš nemanau, kad žmogaus teisės sukelia daugiausia problemų šioje situacijoje, – sakė jis. – Jei kompanija „Google“ uždirba, kodėl ji turėtų to atsisakyti?“.

Prie Pekine esančio „Google“ biuro trečiadienio popietę buvo šalta ir ramu. Čia buvo galima pamatyti tik gėles, esančias netoli „Google“ ženklo. Ant vienos puokštės buvo parašyta: „Ačiū tau, „Google“!“. „Mes nerimaujame, kad gali būti užblokuotos ir tokios paslaugos kaip „Gmail“ ir „Google Docs“, – sakė fotografavęs pastatą stebėtojas Fu Guoli. – Tai mums buvo netikėta. Tai gali paveikti mūsų gyvenimus ir darbus“.

Pagrindinė kompanijos paieškos sistema „Google.com“ ilgą laiką veikė kartu su „Google.cn“ ir necenzūravo paieškos rezultatų. Tačiau kompanija pranešė, kad praėjusį mėnesį ji nukentėjo nuo atakų, kurios kilo iš Kinijos. Manoma, kad jomis buvo siekiama gauti prieigą prie „Gmail“ paskyrų, kurios priklauso Kinijos žmonių teisių aktyvistams. Šių atakų metu kompanija prarado ir „Google“ intelektinį turtą.

Mažai tikėtina, kad kitos JAV interneto kompanijos paseks „Google“ pavyzdžiu, nors kompanijos pavyzdys ir sukuria spaudimą taip pasielgti. Vienas analitikas sakė, kad vargu ar Kinija užblokuos prieigą prie kitų „Google“ paslaugų. „Jei jie taip pasielgtų, jie susidurtų su vidiniu spaudimu“, – tvirtino kompanijos „CLSA Asia-Pacific Markets“ analitikas Elinor Leung. Tačiau tikėtina, jog kompanija užblokuos „Google.cn“, kai tik „Google“ nustos blokuoti tam tikrus paieškos rezultatus.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *