Didžiausi kenkėjai elektroninėje erdvėje

Virusai, kirminai ir Trojos arkliai yra žalingos programos, kurios gali sugadinti jūsų kompiuterį ir jame laikomą informaciją, sulėtinti interneto ryšį ir, pasinaudodamos jūsų kompiuteriu, patekti į jūsų draugų, šeimos ar bendradarbių kompiuterius. Pasaulinė saugumo sprendimų kūrėja „ESET“, remdamasi unikalios grėsmių stebėjimo sistemos „ThreatSense.Net“ duomenimis, kiekvieną mėnesį skelbia pavojingiausių virusų ir kenkėjiškų programų dešimtuką.

2009 m. gruodžio mėnesio „ESET“ paskelbtame pavojingiausių virusų ir kenkėjiškų programų dešimtuke lyderio pozicijas išlaikė „Conficker“ virusas. Šis virusas didžiausią grėsmę elektroninėje erdvėje kėlė visais 2009 metais. Prognozuojama, kad kiekvieną mėnesį savo atakų skaičių didinantis kenkėjas išliks viena didžiausių grėsmių ir 2010 metais. Šio kirmino atakų skaičius auga kiekvieną mėnesį: per „Windows“ šeimos operacinių sistemų spragas plintantis virusas vien gruodžio mėnesį aptiktas 9,85 proc. kompiuterių. Užkrėstų kompiuterių skaičius tik dar kartą įrodė, kad šis virusas gali nesunkiai plisti per mobiliąsias laikmenas ar tinklo katalogus. „Conficker“ atakos buvo aktyviausios Rusijoje, Rumunijoje ir kitose Rytų Europos šalyse“.

Antroje vietoje yra virusas „INF/ Autorun“, kuris gruodžio mėnesį buvo pats aktyviausias Lietuvoje, savo atakų skaičiumi pralenkė net daugelyje Europos valstybių vyravusį „Conficker“. Šio tipo kenkėjiškos programos plinta per užkrėstas USB atmintines, atminties korteles, skaitmeninių fotoaparatų ir kitų išorinių įrenginių laikmenas. Prijungus tokią laikmeną prie kompiuterio, virusas aktyvuojasi automatiškai. Norėdami apsisaugoti, vartotojai turėtų savo kompiuteriuose išjungti automatinio naujų informacijos laikmenų paleidimo funkciją (angl. Autorun).

Trečiąją vietą pavojingiausių virusų sąraše 2009 metais užima „Win32/PSW.OnLineGames“ vardu žymima Trojos arklio tipo virusų šeima. Gruodžio mėnesį šio kenkėjo atakų skaičius siekė 7,16 procentus. Šis virusas vagia internetinių žaidimų prisijungimo duomenis ir siunčia juos kūrėjams, kurie, siekdami finansinės naudos, gautą informaciją parduoda ar panaudoja savo reikmėms.

Ketvirtas pavojingiausias virusas – „Win32/Agent“. Jis patenka į kompiuterius per mobiliąsias laikmenas ar lankantis kenksmingose internetinėse svetainėse. Kenkėjas pavojingas tuo, kad vagia bei savo kūrėjams persiunčia asmeninius vartotojo duomenis, kurie panaudojami nusikalstamais tikslais. Viruso kūrėjai, vogdami prisijungimo prie svetainių duomenis, integruoja dalį kenksmingo kodo, taip leisdami virusui plisti. Praėjusį mėnesį šis kenkėjas aptiktas 2,55 proc. kompiuterių.

Penktoje vietoje yra viruso „Conficker“ atmaina „INF/Conficker“, gruodžio mėnesį aptiktas 2,18 proc. kompiuterių. Virusas pavojingas tuo, jog naudoja „Autorun“ virusų plitimo būdus. „INF/Conficker“ plinta per užkrėstas USB atmintines ir kitas išorines duomenų laikmenas, o pažeidęs sistemą užkrečia ją „Conficker“ šeimos kenkėjais.

Šeštoje vietoje yra 1,20 proc. kompiuterių užkrėtęs „Win32/Pacex.Gen“. Jis padeda į kompiuterio sistemą patekti ir joje veikti klaviatūros mygtukų paspaudimus fiksuojantiems kenkėjams, pavyzdžiui, trečioje sąrašo vietoje esančiam virusui „Win32/OnLine.Games“.

Septintoje pavojingiausių virusų dešimtuko vietoje yra „Win32/Qhost“, aptiktas 1,19 proc. kompiuterių. Įsirašydamas į „Windows“ operacinės sistemos katalogą, šis kenkėjas savo kūrėjams perleidžia užkrėsto kompiuterio valdymą ir priėjimą prie vartotojo duomenų.

Aštuntoje dešimtuko vietoje yra „WMA/TrojanDownloader.GetCodec“, rastas 0,70 proc. kompiuterių. Šis virusas paverčia garso įrašus WMA formato failais, o jų antraštėse įrašo nuorodą į pavojingą tinklalapį, kuriame apsilankius kompiuteris užkrečiamas ir kitais virusais.

Devintasis pavojingiausias virusas yra „Win32/Autorun“, aptiktas 0,68 proc. kompiuterių. „Win32/Autorun“, kaip ir „INF/Autorun“, plinta mobiliosiomis atmintinėmis, naudodamasis jose esančių programų automatinio paleidimo funkcija.

Dešimtoje vietoje – Trojos arklio tipo virusas „Win32/Spy.Ursnif.A“. Patekęs į kompiuterį virusas vagia ir savo kūrėjams perduoda duomenis. „Win32/Injector“ aptiktas 0,66 proc. kompiuterių.

Manoma, kad virusai ir kenkėjiškos programos išliks vienu didžiausių pavojų elektroninėje erdvėje ir kitais metais, nes kartu su apsaugos priemonėmis tobulėja ir nusikaltėlių metodai. Laukiamas didėjantis populiarių formatų bylų, tokių kaip PDF ar Flash, saugumo spragų, socialinių tinklų ar susirašinėjimo programų panaudojimas kompiuterio užkrėtimui.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *