„Facebook“ draugai nėra tikri draugai

„The Sunday Times of London“ pranešime teigiama, kad iš tūkstančių draugų svetainėje „Facebook“ dauguma nėra tikri jūsų draugai. Tai iš tikrųjų šokiruoja. Remiantis neseniai atliktu Oksfordo universiteto evoliucijos antropologijos profesoriaus Robin Dunbar tyrimu, žmogaus smegenys gali išlaikyti santykius tik su maždaug 150 žmonių. Tai sutampa ir su ankstesniu mokslininko atliktu tyrimu, kuriame nurodoma, jog egzistuoja teorinis skaičius santykių, kuriuos žmogus gali efektyviai valdyti.

Šį skaičių Robin Dunbar nustatė 1990 metais tirdamas įvairių visuomenių socialines grupes – nuo neolito gyvenviečių iki modernių korporacijų biurų. Ši teorija buvo pavadinta „Dunbar’s number“. Ji nurodo, jog žmogus gali palaikyti ryšius su maždaug 150 draugų. Per visą istoriją žmonės formuodavo socialines grupes, susidedančias iš maždaug 150 asmenų, kadangi didesnės grupės greitai prarasdavo socialinę sanglaudą.

Dabar Robin Dunbar žengė toliau. Jis tyrinėjo socialinių tinklų svetaines ir bandė išsiaiškinti ar smegenys išplėtė savo sugebėjimą valdyti santykius. Pradinis tyrimas rodo, jog ne: jei individas turi 1 500 draugų svetainėje „Facebook“, jis artimus santykius gali palaikyti tik su maždaug 150 žmonių. Šis tyrimas buvo patvirtintas stebint svetainės srautą. Kiti stebėjimai apima lyčių skirtumus. Mergaitėms paprasčiau palaikyti ryšius tik bendraujant, tuo tarpu berniukams reikia kartu užsiimti fiziniais dalykais.

Kol kas tai tik preliminarios išvados, tačiau Robin Dunbar netiki, kad jos pasikeis. Visas tyrimas bus paskelbtas dar šiemet. Dar vienas įdomus dalykas: ar kas nors, turėdamas 1 000 ar daugiau draugų svetainėje „Facebook“, gali manyti, jog visi jie yra tikri draugai?

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *