„Firefox“ kryžkelė: plaukti pasroviui ar išsiskirti?

Kompanijoje „Mozilla Corporation“ John Lilly dirba nuo 2005 metų. Nuo 2008 metų pradžios jis tapo vadovu. Šis žmogus leido įgyvendinti puikius pasiekimus. „Mozilla“ sukūrė naršyklę „Firefox“, kuria šiuo metu naudojasi beveik ketvirtadalis interneto vartotojų. Šiuo metu kompanija susiduria su visiškai naujais iššūkiais. Pirmiausia, tai naujas augimas. „Mozilla“ turi pateikti atviro kodo naršyklę, kad pritrauktų dar daugiau vartotojų. Antra, kompanijai reikia stengtis išlaikyti savo ištikimus vartotojus. „Visa tai mes turime padaryti, – sakė John Lilly interviu metu. – Mes turime sukurti geresnę naršyklę kasdieniniam vartotojui, šiuo metu naudojančiam naršyklę „IE“. Be to, mano manymu, mes turime padvigubinti savo pastangas ir tapti gerais interneto programuotojais“.

Pasaulis kompanijai „Mozilla“ pasikeitė tuomet, kai 2008 metais buvo išleista naršyklė „Chrome“. Tai išryškino kai kuriuos kompanijos prioritetus, įskaitant ir efektyvumą. „Kai kurie dalykai tapo labai trapūs“, – sakė John Lilly. Praėjus keliems mėnesiams po „Chrome“ pristatymo, kompanijos planuose pasirodė šie prioritetai: „gerinti vartotojams pastebimus efektyvumo rodiklius, tokius kaip pradėjimas, naujos kortelės atidarymo laikas“. Ateities „Firefox“ versijos bus panašesnės į „Chrome“ – jose bus mažiau internetinio turinio ir programų įrėminimo.

Interneto gimtinė“ – „Google“

Anksčiau didžiausi kompanijos „Mozilla“ konkurentai buvo kompanijos „Microsoft“ naršyklė „Internet Explorer“ ir kompanijos „Apple“ naršyklė „Safari“. Tuo tarpu kompanija „Google“, kurianti internetu paremtas programas, tokias kaip „Google Docs“ bei „Gmail“, turi ir naršykle paremtą operacinę sistemą, pavadintą „Chrome OS“. „Konkuruoti buvo sunku, tačiau tam tikru lygiu ir paprasta. „Google“ yra interneto gimtinė“, – sakė John Lilly. „Google“ yra neįprastas konkurentas. Nors kompanijos „Google“ ir „Mozilla“ varžosi dėl populiarumo, tačiau jos yra sąjungininkės siekiant atviro interneto.

Kompanija „Google“ siunčia bendrovei „Mozilla“ pajamas, uždirbtas iš paieškų reklamos. 2007 metais „Google“ pateikė net 89 proc. „Mozilla“ pajamų, kurios siekė 75 milijonus dolerių. Nors „Mozilla-Google“ pajamų dalinimosi sutartis pasibaigs jau 2011 metais, galima manyti, kad kompanija yra saugi. Visų pirma, „Firefox“ pateikia didelį paieškų srautą kompanijai „Google“. Šis srautas gali nesunkiai būti perduotas bet kuriai kitai paieškos sistemai. Be to, kompanijos „Google“ naršyklių priešas yra „Internet Explorer“. Jei „Google“ norėtų paralyžiuoti „Mozilla“, geriausias laikas tai padaryti būtų buvę 2008 metai, kai buvo atnaujinamas sandoris dėl pajamų iš paieškų reklamų. Tačiau kompanija „Google“ atnaujino susitarimą.

Nauji standartai

Viena iš priežasčių, leidžiančių kompanijai „Mozilla“ išlikti pažangia, yra nauji interneto standartai. „Mozilla“ yra tarp kompanijų, bandančių atnaujinti HTML. Taigi nenuostabu, kad siekiama įgyvendinti ir atviro interneto technologijas. „Vis dar yra daugybė žmonių, kurie mano, kad internetas jau sukurtas. Tačiau tai netiesa, – teigė John Lilly. – Yra daugybė patentuotų technologijų, daugelis jų susiję su videomedžiaga ir ne tinklo technologija“. Vienas iš keblumų – tai internetu paremta videomedžiaga. Šiuo metu dauguma internetinio vaizdo turinio siunčiama naudojant „Adobe Systems“ naršyklės priedą „Flash“, kuris yra nemokamas. Videomedžiaga koduojama H.264 standartu.

Galbūt neatsitiktinai kompanija „Google“ paskelbė planus apie „On2 Technologies“ įsigijimą. Ši kompanija turi kitą videomedžiagos kodavimo ir iškodavimo programinę įrangą – kodeką – apimantį naują versiją „VP8“. „Jei „VP8“ yra atviras kodekas, tai mums reikia tai įgyvendinti. Tai viską keičia“. – tvirtino John Lilly. Pirmasis HTML standarto atnaujinimas, skirtas interneto puslapių aprašymui, netrukus pasirodys. Be to, tai viena pagrindinių funkcijų, leidžiančių tiesiogiai videomedžiagą patalpinti internete nesiremiant tokiais priedais kaip „Flash“, kompanijos „Microsoft“ technologija „Silverlight“ ar kompanijos „Apple“ technologija „QuickTime“. Nors kompanijos „Mozilla“, „Google“, „Apple“ ir „Opera“ mėgsta korteles, jie nesutaria, kokiu formatu turi būti užkoduota videomedžiaga. Tai apsunkina technologijos veikimą. Kompanijos „Mozilla“ ir „Opera“ skatina „Ogg Theora“ video formatą, tuo tarpu „Firefox“ siūlo „Ogg“ palaikymą. Tačiau naršyklėje „Safari“ yra įmontuotas „H.264“ palaikymas. Kompanijos „Google“ naršyklė „Chrome“ palaiko abu formatus, o svetainė „YouTube“ – tik H.264. Kompanija „Microsoft“ dar nepranešė, ką ketina daryti.

Microsoft“ sparnai

Kitame konkurencijos spektro gale yra operatorius. Nors kompanija „Microsoft“ pirmąją vietą naršyklių rinkoje išsikovojo jau seniai, tačiau akivaizdu, jog miegantis gigantas bunda. Šių metų pradžioje pasirodė „IE 8“. Tai bandymas atitikti esamus interneto standartus. Ir nors naršyklė „IE“ nepalaiko daugumos naujausių technologijų, tačiau „Microsoft“ aktyviai dalyvauja diskusijose, susijusiose su technologijomis ir jų standartizavimu. Be to, „Microsoft“ kuria internetines programas, kurių forma primena „Office 2010“. Tai leis kompanijai pagerinti technologiją.

Tačiau kol kas „Microsof“ efektas yra labiau teorinis negu realus. „Jie pastebėjo, kad reikia įsitraukti. Kol kas jų įtaka nėra didelė, – teigė kompanijos „Mozilla“ inžinerijos viceprezidentas Mike Shaver. – Jie atstovauja didelę vartotojų bazę. Šios technologijos bus žymiai svarbesnės, jei jos pritrauks dar daugiau žmonių“. Kompanija „Apple“ pristatė savo naršyklės „Windows“ versiją. Kompanija retai išeina iš savo šarvo – „Mac OS X“, nebent jei ji turi stiprią paskatą, tokią, kaip išleisti „iTunes“, skirtą „Windows“. Šis veiksmas leido pagerinti „iPod“ verslą.

Perėjimas prie mobiliojo ryšio

Kompanijos „Apple“ pradžia yra nebloga. Ji sukūrė naują mobiliųjų telefonų naršyklių erą, kuri buvo subrandinta tokiems prietaisams kaip „iPhone“. Kompanijos „Palm“ telefono „Pre“ ir kompanijos „Google“ operacinė sistema „Android“ naudoja naršyklę, paremtą atviro kodo „WebKit“ projektu. Tuo tarpu kompanija „Firefox“ į mobiliųjų telefonų rinką žengia žymiai lėčiau. Jos mobiliojo telefono naršyklės projektas „Fennec“ turėtų atsirasti dar šiais metais. „Šiais metais mes planuojame pristatyti „Fennec“, – sakė John Lilly. – Mes esame išskirtinė organizacija. Lyginant su atviro kodo projektais, mes atrodome gana turtingi. Lyginant su „Apple“, „Microsoft“ ir „Google“ mes tokie neatrodome. Mes konkuruojame mažomis sąnaudomis, agresyviu būdu“.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *