Frankfurtas: įtūžis dėl „Google“ vykdomo bibliotekos projekto

„Šiukšlės“ ir „isteriška propaganda“ – tokia buvo pikta reakcija, nukreipta į didžiausią pasaulyje knygų mugę. Ji kilo tuomet, kai kompanija „Google“ apgynė savo planus internete pateikti milijonus knygų. Skandalas kilo svarbiausiame kasmetiniame literatūros renginyje – 61-oje tarptautinėje Franfurto knygų mugėje. Vokietijos Heidelberg universiteto profesorius griežtai atsiliepė apie projektą „Google Books“, kurį organizuoja JAV grupė. Kompanija „Google“ planuoja internete suteikti prieigą prie sunkiai gaunamų knygų. Profesorius Roland Reuss perspėjo, kad šis projektas kelia grėsmę tradiciniams leidėjams. „Jūs atliekate revoliucinius pokyčius rinkoje. Tai sunaikins šios rinkos prekių gamintojus“, – sakė jis.

Kompanijos „Google“ spausdinto turinio partnerystės vadovas Santiago de la Mora teigė, kad jie ketina išspręsti vieną didžiausių pasaulio problemų. „Mes siekiama grąžinti knygas į gyvenimą. Knygomis galės naudotis beveik du milijardai interneto vartotojų“, – teigė jis.

Projektas „Google Books“ susidūrė su teisinėmis problemomis JAV, Europoje ir kituose regionuose: jos susijusios su autorių teisėmis. Vokietijos kanclerė Angela Merkel paragino apsaugoti Europos Sąjungos autorių teises, o Vokietijos ir Prancūzijos vyriausybės pateikė prieštaravimus JAV teismo sprendimui.

Kompanija „Google“ planuoja internete pateikti kuo daugiau knygų. Tai pirmasis tokio masto bandymas po Aleksandrijos bibliotekos. Teigiama, kad lėšų šiam projektui bus gaunama iš internetinių reklamų. Kai kurios jau nebespausdinamos knygos galės būti parduodamos ir naudojant „Espresso“ spausdinimo ir įrišimo mašinas. Procesas, kurio metu internete gaminamos knygos, vadinamas skenavimu arba skaitmeninės formos kūrimu.

Frankfurto knygų mugė yra prestižinis literatūros renginys, pritraukiantis leidėjus, knygų pardavėjus, agentus bei pasaulio spaudos atstovus iš įvairių valstybių. Rašytojams ši mugė leidžia pristatyti savo darbus. Svarbi šios mugės tema buvo nešiojamieji elektroninių knygų skaitytuvai arba elektroninės knygos (knygos, kurias galima parsisiųsti arba skaityti internete). Teigiama, kad šios naujovės kelia riziką įprastų knygų pardavimams. Kompanija „Google“ sukėlė spaudimą savo internetiniam konkurentui „Amazon.com“, nes kompanija pristatė naują paslaugą „Google Editions“. Kompanija „Google“ siekia, kad elektroninės knygos būtų prieinamos visuose prietaisuose, turinčiuose interneto naršyklę, t.y. nuo mobiliųjų telefonų iki stalinių kompiuterių. Tai kelia iššūkį kompanijos „Amazon“ gaminamam elektroniniam skaitytuvui „Kindle“, skatinančiam pirkėjus knygas pirkti būtent iš kompanijos „Amazon“.

„Google“ tvirtina, kad ji bei jos partneriai planuoja iki kitų metų vidurio pirkėjams pasiūlyti maždaug pusę milijono skirtingų knygų. Kompanijos „Bookeen“, gaminančios elektroninius skaitytuvus „Cybook Opus“, įkūrėjas Laurent Picard prognozuoja, kad „Google“ ir „Amazon“ turės didelę įtaką leidėjams ir galės įtakoti spausdintų knygų kainas. Pamažu spausdintos knygos išvis išnyks. Kompanija „Google“ tvirtino, kad leidėjai galės nustatyti darbų kainas ir su autoriais pasidalins 45 proc. pelno. „Google“ ir mažmeniniai internetiniai pardavėjai pasidalins likusią dalį.

Europos leidėjai ir valdžios institucijos teigia, kad siekimas perkelti į skaitmeninį formatą 10 milijonų knygų, iš kurių 9 milijonai saugomi autorių teisių, pažeidžia Europos Sąjungos įstatymus, kadangi kai kurie darbai yra europietiški. Europos Sąjungos kompanijos jaudinasi, kad pagal JAV įstatymus jos bus ignoruojamos. „Prieš leidžiant darbą naudoti komerciniais tikslais, reikia gauti leidimą, dėl kurio mes dabar ir kovojame“, – sakė Vokietijos leidėjų ir knygų pardavėjų asociacijos teisėjas Christian Sprang. Jis sutiko, kad turi būti užtikrintas darbų prieinamumas visuomenei, tačiau turi būti apsaugotos ir autorių teisės.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *