Internetas gali padėti pagyvenusiems žmonėms išvengti silpnaprotystės

„Google“ paieška yra itin naudinga seneliams. Interneto naudojimas gali suaktyvinti pagyvenusių žmonių smegenų veiklą, tai gali sulėtinti arba net visai sustabdyti tokias su amžiumi susijusias ligas kaip silpnaprotystė. Mokslininkai, naudodami smegenų skenavimą, išsiaiškino, jog internetas smegenis stimuliuoja labiau nei skaitymas. Tai dar kurį laiką vyksta net ir baigus darbą internete. „Mes nustatėme, kad senesniems žmonėms net ir neilgos paieškos internete gali pakeisti smegenų veiklą ir paskatinti jų funkcionavimą“, – sakė Kalifornijos universiteto neurologijos ir žmonių elgesio profesorius Gary Small.

Tyrimo metu Gary Small bei jo kolegos dirbo su 24 vyrais ir moterimis, kurių amžius svyravo nuo 55 iki 78 metų. Maždaug pusė jų internetu naudojosi dažnai, o kita pusė – mažai. Tyrimo pradžioje jų buvo paprašyta internete atlikti keletą paieškų. Tuo metu jų smegenys buvo skenuojamos naudojant techniką, žinomą kaip funkcinis magnetinis rezonansas (fMRI). Šis prietaisas išmatuoja kraujo tekėjimo smegenyse srautus ir nustato, kurios smegenų dalys yra aktyviausios, o kurios mažiausiai aktyvios. Po pradinio skenavimo dalyviai grįžo namo ir kasdien po valandą ir septynis kartus per savaitę atlikdavo konkrečias užduotis internete. Tuomet jiems buvo atliktas antras smegenų skenavimas.

Gary Small bei jo kolegos išsiaiškino, kad poveikis prasideda iš karto. Smegenų veikla suaktyvinama tose smegenų dalyse, kurios atsakingos už kalbą, skaitymą, atmintį ir regėjimą. Antrojo skenavimo metu buvo pastebėta, kad aktyvių zonų padaugėjo. Aktyvumas padidėjo ir tose srityse, kurios atsakingos už darbinę atmintį bei sprendimų priėmimą. Taigi, mokslininkai mano, kad paieškos internete stimuliuoja smegenų ląsteles ir didina jų aktyvumą. „Paieška internete gali būti paprastas smegenų darbo mankštinimo būdas“, – teigė mokslininkė Teena Moody. Ji tiki, kad paieškos internete yra naudingesnės nei skaitymas, nes žmonėms vienu metu reikia atlikti keletą užduočių. Tai apima svarbios informacijos įsiminimą, informacijos, esančios ekrane, įvertinimą bei grafikų ir žodžių analizavimą. Šis tyrimas bus pristatytas Neurologijos susitikime, vyksiančiame Čikagoje.

Jau seniai žinoma, kad kartu su žmogaus amžiumi keičiasi ir smegenų funkcijos bei galimybės. Daugeliu atžvilgių šie pokyčiai yra teigiami, pavyzdžiui, iki vidutinio amžiaus pabaigos žodiniai ir socialiniai įgūdžiai gerėja. Tačiau kitose srityse galima pastebėti ir neigiamų padarinių. Visų pirma matematikoje: tai įrodo matematikai ir fizikai, kurie geriausių rezultatų pasiekia jaunystėje.

Tik pastaraisiais metais mokslininkai gali naudoti tokias technologijas kaip fMRI. Jų pagalba jie gali nustatyti smegenų aktyvumą ir išmatuoti pokyčius, kuriuos sąlygoja amžius. Mokslininkai išsiaiškino, kad bėgant metams, smegenyse atsiranda struktūrinių ir funkcinių pakeitimų. Dažnai jie apima atrofiją, mažėjantį ląstelių aktyvumą ir netirpių baltymų padidėjimą. Visa tai gali sumažinti pažinimo funkcijas. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje maždaug 700 000 žmonių kenčia nuo silpnaprotystės – tai tokia būklė, kuri sąlygoja kai kurių smegenų funkcijų sutrikimus.

Gary Small ir Teena Moody tvirtina, kad smegenys primena raumenis: kuo daugiau jie treniruojami, tuo jie sveikesni. Taigi, interneto naudojimas, skaitymas ir bendravimas gali sulėtinti pakitimus, kurie susiję su senėjimu. „Svarbiausia mūsų išvada yra ta, jog interneto naudojimas leidžia suaktyvinti smegenų sritį, kuri neaktyvinama skaitant knygas“, – sakė Gary Small. Kiti neurologai taip pat palaiko idėją, jog smegenų veiklai tai naudinga.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *