Internetinės knygos padarys internetą demokratiškesnį

Pirmadienį kompanijos „Google“ atstovai gynė savo planą nuskanuoti ir milijonus knygų publikuoti internete. Jie pasakojo Europos komisijai, kad tai suteiks prieigą prie demokratiškesnės informacijos internete. Anksčiau šiais metais Kalifornijos valstijoje įsikūrusi kompanija sudarė sutartį su JAV autorių ir leidėjų grupėmis, leidusiomis kopijuoti knygas ir talpinti jas internete. Tačiau šį sandorį sukritikavo ir pradėjo nagrinėti JAV Teisingumo departamentas. Kompanija neatskleidė, kaip ketina apmokestinti bibliotekas: baiminamasi, kad paslaugos gali būti labai brangios.

„Google“ programos architektas Dan Clancy teigė, kad tai iš dalies buvo grupės siekis leisti interneto vartotojams internete rasti atspausdintas knygas. „Mes matome demokratizuotą prieigą prie internete pateiktos informacijos, – sakė Dan Clancy. – Vartotojai gali rasto tokią informaciją, kurios net nesitikėjo ten rasti. Svarbu pasiekti, kad šios knygos nebūtų užmirštos. Kompanijos „Google“ siekis – padėti žmonėms rasti tas knygas“. Posėdyje knygų autoriai taip pat kalbėjo kompanijos „Google“ naudai. „Susitarimas paveikia tik spausdintas knygas, – teigė rašytojas James Gleick, pateikęs „Google“ ieškinį, o vėliau pasirašęs susitarimą. – Mums, autoriams, tai leis darbus pristatyti naujai auditorijai“.

Kiti nusiteikę skeptiškiau. „ICOMP“ lobistų grupė, kurią remia JAV programinės įrangos kūrėja „Microsoft“, tvirtina, kad „Google“ planai skanuoti ir publikuoti knygas suteiks kompanijai pernelyg daug galios. „ICOMP“ atstovaujantis advokatas David Wood sakė žurnalistams, kad „Google“ turi vilčių sukurti ilgalaikę internetinių knygų monopoliją.

Anksčiau šiais metais Europos Sąjungos institucijos teigė tirsiančios kompanijos „Google“ sandorį, kadangi Vokietija pasiskundė, jog kompanija nuskanavo knygas ir sudarė duomenų bazę negavusi savininkų leidimo. Leidėjų pramonės atstovai bei kiti žmonės viešame komisijos klausyme galės pareikšti savo nuomonę. Europos Sąjunga pristatė savo internetinį registrą „Europeana“, apimantį knygas bei nuotraukas nuo Šekspyro iki Prancūzų aktorės Brigitte Bardot. Nepaisant to, daugelis Europos valstybių neskubėjo atspausdinti ir publikuoti vietinės literatūros „Europeana“ registre.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *