Iškelta pirmoji byla dėl internetinio vardo vagystės

Vyras, gyvenantis šiauriniame Niu Džersyje, pavogė internetinį adresą ir vėliau jį pardavė krepšininkui Mark Madsen. Tai pirmoji byla, tirianti domeno vardo vagystę. Pirmadienį Niu Džersio valstijos policija patvirtino, kad 25 metų Daniel Goncalves įsilaužė į paskyrą, priklausančią vienam „P2P.com“ domeno savininkui. Vėliau šį interneto adresą jis pardavė Los Andželo ekipos „Clippers“ žaidėjui Mark Madsen per „eBay“. Krepšininkas nežinojo, kad domeno vardas buvo pavogtas.

Daniel Goncalves, dirbantis internetinių tyrimų kompanijoje, buvo suimtas ketvirtadienį. Jis kaltinamas vagyste, kuri buvo įvykdyta neteisėtu paėmimu arba apgaulės būdu, tapatybės vagyste bei kompiuterio vagyste. Valstijos policijos atstovas Julian Castellanos teigė, kad kiekvieno iš šių trijų kaltinimų maksimali bausmė – 10 metų laisvės atėmimas. Daniel Goncalves paleistas už 60 000 dolerių užstatą, į žurnalistų skambučius neatsiliepia.

Vašingtone įsteigtos Interneto prekybos asociacijos prezidentas Jeremiah Johnston sakė, kad tai pirmasis tokio tipo nusikaltimas šalyje, todėl tai turėtų atkreipti visų teisėsaugos institucijų dėmesį. „Dažniausiai institucijos keleriais metais atsilieka nuo naujausių technologijų tendencijų“, – tvirtino Jeremiah Johnston. Valstijos policija apskaičiavo, kad tikroji „P2P.com“ adreso vertė viršija 200 000 dolerių, kadangi šio domeno vardas siejamas su failų „P2P“ (peer-to-peer) tinklu. Domenų vardai – tai adresai, kuriuos naudoja kompiuteriai, norėdami surasti internetinę svetainę arba nusiųsti elektroninį laišką.

Šimtai registruotų kompanijų, įskaitant „Scottsdale“ arba „Go Daddy Group“, parduoda juos už mažesnę nei 10 dolerių kainą. Tačiau verslininkai siekia nusipirkti lengvai įsimenamą vardą, tokį kaip „P2P“. Vienas iš teisėtų „P2P.com“ savininkų Marc Ostrovsky apskaičiavo, kad siekdami gauti šį domeno vardą sugaišo 30 mėnesių ir jiems tai kainavo 500 000 dolerių. Krepšininkas Mark Madsen nežinojo, kad „P2P.com“ buvo pavogtas ir nusipirko šį adresą už 111 000 dolerių. Kol kas šį domeno vardą jis išlaikė. Krepšininkas į žurnalistų skambučius neatsiliepia. „Šis atvejis labai svarbus nes parodo, kad trūksta įstatymų, apsaugančių domenų vardų savininkus“, – teigė Marc Ostrovsky. Jis pridūrė, kad „Go Daddy Group“ ilgai neatsakė į pranešimą apie nuosavybės vagystę.

„Go Daddy Group“ ginčų vadovė Laurie Anderson sakė, kad apsauga egzistuoja. Iki sandorio baigimo nustatomas 60 dienų laukimo laikotarpis, kurio metu savininkui nusiunčiamas elektroninis laiškas ir jis informuojamas apie artėjantį pardavimą. „Domeno „P2P.com“ savininkai apie galimą vagystę nepranešė net 13 mėnesių, – sakė ji. – Domenų vagysčių pasitaiko, tačiau tai pirmasis mano žinomas areštas“.

Salt Lake City įsteigtos advokatų kontoros advokatas Steve Rinehart domisi ginčais dėl domenų: jis atstovavo penkioms domenų vardų vagysčių aukoms – bendra nuostolių suma sudarė 500 000 dolerių. Tačiau niekada nebuvo keliama baudžiamoji byla. Niu Džersio valstijos policijos inspektorius Rick Fuentes tvirtino, kad problema slypi tame, jog pramonė nesugeba užtikrinti domenų vardų nuosavybės dokumentais. Dauguma jų turi tik sistemos vartotojo vardą bei slaptažodį.

Kalifornijos generalinio prokuroro pavaduotojas Robert Morgester sakė, kad suėmimai už domenų vagystes pasitaiko labai retai. Daugiausia buvo suimti elektroninių šiukšlių platintojai, kurie laikinai įsilaužė į internetines svetaines ir platino žmonėms nepageidaujamus elektroninius laiškus. Tačiau dar nepasitaikė tokio atvejo, kad asmuo pavogtų domeno vardą ir vėliau jį parduotų.

„P2P.com“ bendrasavininkas Albert Angel sakė, kad jam nepavyko įtikinti Floridos prokurorų tęsti bylą prieš Daniel Goncalves. „Šios srities teisė nėra nusistovėjusi“, – teigė buvęs JAV advokato padėjėjas Albert Angel. Tyrimui vadovaujantis John Gorman tvirtino, kad kaltinamajam Daniel Goncalves labai nepasisekė: pavogtojo domeno vardo savininkas – buvęs prokuroras.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *