Ką 5 900 dolerių kainuojantis objektyvas sako apie fotografiją?

Fotoaparatų pramonė išgyvena fotografijos revoliuciją. Naujasis kompanijos „Nikon“ pristatytas 300mm „telephoto“ objektyvas, pristatytas šią savaitę, skirtas profesionalams ir kainuoja 5 900 dolerių. Skaitmeninė fotografija nuo filmų eros skiriasi daugybę priežasčių. Štai keletas jų: nauji vaizdo jutikliai gali leisti fotografuoti net ir tokiomis sąlygomis, kurios pernelyg tamsios filmavimui. Ta pati kamera gali fotografuoti ir filmuoti. Nuotraukas nesunku paskelbti internete, jas gerokai pakeisti naudojantis tam tikra programine įranga. Be to, dabar galima atpažinti besišypsantį veidą ir ištaisyti objektyvo trūkumus.

Dauguma SLR naudotojų nerizikuoja su komplektiniu objektyvu, kuris pateikiamas kartu su fotoaparatu – 18-55mm padidinimas yra naudingas fotografuojant patalpoje ir pagrindinėms turistinėms fotografijoms. Tiems, kurie nori fotografuoti futbolą žaidžiančius vaikus, reikia objektyvo, pasiekiančio 200mm ar 250mm – tai kainuoja keletą šimtų dolerių. Taigi, kodėl nesumokėti šiek tiek daugiau ir negauti 300mm?

Pradinio lygio „telephoto“ objektyvai paprastai neturi plačios diafragmos – dažniausiai naudojama F5.6. Tai reiškia, jog sunku fotografuoti greitą veiksmą. Mažesnis diafragmos skaičius reiškia, kad objektyvas gali gauti daugiau šviesos. F2.8 diafragma, naudojama kompanijos „Nikon“ fotoaparate „AF-S Nikkor 300mm f/2.8G ED VR II“, rodo, jog galima fotografuoti keturis kartus greičiau nei su F5.6 objektyvu. Šis modelis tinkamas sporto renginių fotografams. Norint palaikyti šviesos surinkimą, reikia žymiai didesnių optinių elementų, todėl tokį objektyvą pagaminti yra pakankamai brangu.

Objektyvas turi būti didesnis, kad leistų fotografuoti naudojant visą kameros ekraną. Dauguma skaitmeninių SLR fotoaparatų turi mažesnį vaizdų jutiklį, todėl juose naudojami mažesni objektyvai. Naujasis kompanijos „Nikon“ SLR fotoaparatas „D3S“ gali pasiekti ISO 102,400, o nauja vaizdo kūrimo programinė įranga leidžia pašalinti dar daugiau iškraipymų. Dauguma šiuolaikinių SLR leidžia fotografuoti geresnės kokybės nuotraukas ir naudojant ISO 6,400. Taigi, vietoj greitesnio objektyvo galima naudoti ir geresnį ISO.

Viena vertus, SLR automatinio fokusavimo sistemos veikia geriau turint platesnės diafragmos objektyvus. Platesnės diafragmos leidžia fotografams geriau sutelkti dėmesį į nuotraukos objektą, be to, tai leidžia greičiau fotografuoti. Kitas aspektas – tai nuotraukos kokybė, kurią įtakoja fiksuotas židinio nuotolis. Tai paprastai suteikia geresnį aštrumą, mažesnius iškraipymus, kurie leidžia pasiekti patamsinimus, didesnius kontrastus bei geresnes spalvas.

Čia skaitmeninė fotografija taip pat viską keičia. Programinė įranga, tokia kaip „Photoshop“, gali ištaisyti daugybę optinių problemų. Tačiau vis dažniau tai padaryti gali ir patys fotoaparatai. Kompanijos „Canon“ naujoji kompaktiška kamera „S90“ ištaiso objektyvo iškraipymus. Kompanijos „Hasselblad“ fotoaparatuose programinė įranga yra laikoma fotografijos proceso dalimi. Nors programinė įranga gali ištaisyti daugybę nuotraukose pasitaikančių problemų, tačiau SLR dabar gali ir filmuoti. Ištaisyti 24 – 60 kadrų per sekundę videomedžiagą yra nelengvas uždavinys, ypač atsižvelgiant į tai, jog židinio ilgį ir fokusavimo atstumą galima keisti filmavimo metu.

Yra ir daugybė kitų funkcijų, kuriomis išsiskiria profesionalūs objektyvai. Keletas detalių apie 300mm objektyvus: oro sandarinimas, galimybė greitai sugrįžti į ankstesnį fokusavimo režimą, specialus stilas, apsaugantis didelius priekinius elementus, trys ypač žemos sklaidos (ED) stiklo elementai aštrumui ir minimaliam chromatiniam nukrypimui. Vienas asferinis objektyvas sumažina iškraipymus, o „Nano Crystal Coat“ sumažina vidinį objektyvo atspindėjimą.

Yra ir elektronikos sistemos, tokios kaip automatinis fokusavimas, kurios atsirado skaitmeninėje eroje. Vaizdo stabilizavimas žinomas kaip virpesių sumažinimas (VR). Kompanijos „Canon“ ir „Nikon“ ir čia vykdo pakeitimus. Technologija naudoja mažesnius giroskopus, kad pastebėtų, kaip objektyvas juda ir neutralizuotų judesius. Lyginant su ankstesnėmis versijomis, kompanijos „Nikon“ 300mm objektyvas turi efektyvesnę vibracijos sumažinimo technologiją. Palyginimui, kompanijos „Nikon“ siūlomas ankstesnis 300mm F2.8 modelis pateikė tris patobulinimo stoteles, kurios leido užrakto greitį sumažinti iki 1/50 sekundės. Daugelis profesionalų mano, jog kompanijos matavimai, susiję su stabilizavimo technologija, yra pernelyg optimistiniai. Taigi, techninė ir programinė įranga fotoaparatuose yra nuolat tobulinama.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *