Kibernetiniu saugumu reikia pradėti rūpintis ir namuose, ir biure

Prasidėjus kiaulių gripo protrūkiui, Vyriausybė suaktyvino masinę informavimo kampaniją, kurios esmė slypi dviejuose žodžiuose: „Plaukitės rankas“. Prezidento Barako Obamos administracija dabar nori panašias aiškias ir glaustas rekomendacijas pateikti ir vienai didžiausių nacionalinio saugumo grėsmei – kompiuteriui. Prieš spustelėdami, pagalvokite. Žinokite, kas yra kitoje žinutės pusėje. Tai, ką jūs sakote ar darote kibernetinėje erdvėje ir lieka ten – daugelis gali tai pamatyti, pavogti ar panaudoti prieš jus ar jūsų vyriausybę. „Internetas – tai minkšta JAV papilvė“, – sakė JAV nacionalinės žvalgybos direktorius Michael McConnell.

Kalbėdamas naujoje kibernetinio saugumo parodoje, vykusioje Vašingtono Tarptautiniame šnipinėjimo muziejuje, jis pridūrė, kad internetas pateikia pažeidžiamumus, kuriems nėra precedento. Kasdien Pentagono kompiuterių sistemos tiriamos po 360 milijonų kartų. Viena svarbi elektros energijos kompanija pripažino, kad kasdien jos tinklai skenuojami apie 70 000 kartų per dieną. Didžioji dalis šių vyriausybinių ir ypatingos svarbos infrastruktūros tinklų tyrinėjimų yra nepiktybiniai. „Dauguma jų yra erzinantys ir vos keletas – nusikalstamo pobūdžio“, – teigė Michael McConnell. Tačiau pavojingiausi yra tie tyrinėjimai, kurie skirti šnipinėjimui bei duomenų padirbinėjimui ar sunaikinimui.

Puolantieji galėtų būti teroristai, kurių tikslas – JAV kultūra ir ekonomika, arba kitos valstybės, siekiančios į elektros tinklą įterpti kenksmingą kompiuterinį kodą. Šis kodas gali būti aktyvuotas praėjus keletui savaičių ar net metų. „Lenktynėse mes esame riebus vaikas, – tvirtino kibernetinio saugumo ekspertas James Lewis. – Mes esame didžiausias taikinys, kadangi mes turime daugiausiai to, ką norima pavogti. Visi nori gauti tai“.

Žingsniai, padedantys pagerinti kompiuterio saugumą namuose, yra šie:

  • Antivirusinių programinių įrangų, elektroninių šiukšlių (spam‘o) filtrų naudojimas;
  • Svarbių bylų atsarginės kopijos bei jų saugojimas išoriniuose diskuose;
  • Svarbu prieš siunčiant informaciją internetu du kartus pagalvoti, ypač tuomet, kai naudojamas bevielis ar neapsaugotas viešas tinklas.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *