Kinija: „Google“ neturės įtakos ryšiams su JAV

Ketvirtadienį Kinijos pareigūnas pranešė, jog kompanijos „Google“ pasitraukimas iš Kinijos rinkos neturės įtakos šalies ryšiams su JAV. Ši Užsienio reikalų ministro He Yafei žinutė buvo pranešta vos kelios valandos iki JAV valstijos sekretorės Hillary Rodham Clinton kalbos dėl interneto laisvės. „Kompanijos „Google“ atvejis neturėtų būti siejamas su dviejų vyriausybių bei valstybių ryšiais“, – sakė ministras He Yafei. Jo pranešime nebuvo minima cenzūra, tačiau buvo teigiama, jog kompanija „Google“ nesutinka su Kinijos Vyriausybės vykdoma politika.

Sausio 12 dieną kompanija „Google“ teigė, jog ji liks Kinijos rinkoje tik tuo atveju, jei nusileis dėl reikalavimo, nurodančio cenzūruoti turinį, kurį komunistų partija laiko kenksmingu. Šis ultimatumas buvo pateiktas po to, kai kompanija „Google“ paskelbė apie kompiuterių ataką, kurios metu buvo bandoma pavogti jos programinės įrangos kodą ir elektroninio pašto paskyras, priklausančias Kinijos žmonių teisių aktyvistams. JAV sakė, jog dėl šio įsilaužimo ketina pateikti Pekinui oficialų skundą. Hillary Rodham Clinton savo kalboje siekė pabrėžti laisvo ir neribojamo interneto svarbą. Ji taip pat tikėjosi paraginti Kinijos Vyriausybę pasiaiškinti dėl šios kibernetinės atakos.

Kinija yra valstybė, turinti didžiausią internetinę populiaciją, kurią sudaro 382 milijonai žmonių. Tačiau Vyriausybė susilaukė tarptautinės kritikos dėl interneto laisvės ribojimo. Svetainės, tokios kaip „Facebook“, „Twitter“ ir „YouTube“, yra blokuojamos. Pekino universiteto tarptautinių santykių profesorius Shi Yinhong sakė, jog Kinijai svarbu užtikrinti, jog ginčas su „Google“ išliktų tik verslo arenoje. „Jei tai taptų didesne problema, tai paveiktų Kinijos įvaizdį, – sakė jis. – Kompanija „Google“, veikdama Kinijoje, turi laikytis Vyriausybės reikalavimų ir dėl šių reikalavimų diskutuoti negalima“.

Kol kas Kinijos valstybinėje žiniasklaidoje vengiama kalbėti apie kompanijos „Google“ skundus dėl kodo vagystės bei įsilaužimą į elektroninį paštą, tačiau raginama, kad šis ginčas liktų verslo lygyje. Pranešimuose kompanija „Google“ vaizduojama kaip nepatenkinta dėl keleto dalykų: įsilaužimo, konkurencijos su populiariausia Kinijos paieškos sistema „baidu.com“ bei ieškinio, kurį pateikė Kinijos rašytojai, nepatenkinti, jog jų darbai patalpinti „Google“ skaitmeninėje bibliotekoje. Valstybinė žiniasklaida kompaniją kaltina ir politiniais žaidimais. Tvirtinama, jog „Google“ trūksta sėkmės versle, todėl ji bando tokiu būdu gauti Kinijos jaunų interneto vartotojų palaikymą. „Google.cn“ svetainė buvo įkurta 2005 metais. Šiuo metu ji užima apie 35 proc. rinkos, „Baidu“ dalis siekia 60 procentų.

Antradienį Kinijos Užsienio reikalų ministerija pareiškė, jog paieškos gigantė turi laikytis Kinijos įstatymų ir tradicijų, taigi, tai rodo, kad valstybė neketina derėtis su kompanija. „Užsienio kompanijos Kinijoje turi laikytis šios šalies įstatymų ir taisyklių, atsižvelgti į mūsų visuomenę bei kultūros tradicijas. Ne išimtis ir „Google“, – sakė ministerijos atstovas Ma Zhaoxu. Antradienį kompanija „Google“ atidėjo dviejų mobiliųjų telefonų pristatymą Kinijoje. Šis atidėjimas susijęs su skirtingais telefonais, kuriuos gamina kompanijos „Motorola“ bei „Samsung“. Abiejuose telefonuose įdiegta operacinė sistema „Android“, sukurta kompanijos „Google“. Abu telefonai turėjo būti pristatyti jau šią savaitę.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *