Kinija neigia dalyvavusi atakoje prieš „Google“

Pirmadienį Kinija paneigė dalyvavusi internetinėje atakoje ir tvirtino, kad šalyje taikomi interneto apribojimai yra teisėti. Šis pranešimas buvo pateiktas po to, kai JAV paragino Pekiną ištirti kompiuterių ataką, nukreiptą prieš paieškos gigantę „Google“. Sausio 12 dieną kompanija paskelbė, jog pasitrauks iš Kinijos rinkos, jei Vyriausybė neapribos taisyklių, susijusių su cenzūra. Šis ultimatumas buvo pateiktas po įsilaužimo į „Google“ elektroninio pašto paskyras, priklausančias Kinijos žmonių teisių grupėms. Nuo tada JAV valstybės sekretorė Hillary Rodham Clinton pradėjo kritikuoti kibernetinės erdvės cenzūrą. Kinijos Užsienio reikalų ministerija penktadienį teigė, jog tokios JAV pastabos gali pakenkti dvišaliams santykiams.

Nuolat kaistanti aplinka gali kelti problemų kompanijai „Google“ derantis su Kinija. Kompanija tvirtina, jog ji yra nusiteikusi optimistiškai ir tiki, jog jai gali pavykti įtikinti Kiniją sumažinti žodžio laisvės apribojimus internete. Jei tai nutiktų, kompanija ir toliau savo veiklą galėtų vykdyti Kinijoje. Tačiau Kinijos Vyriausybė leido suprasti, kad ji nenusiteikusi nusileisti. „Kinijos Vyriausybė nėra pasirengusi priimti kompromisą, – sakė Pekino Kinijos politikos analitikas Russell Leigh Moses. – Hillary Clinton kalbą galėjo matyti daugybė oficialių pareigūnų. Jiems atrodo, jog JAV pateikia konfrontacinius klausimus“.

Pirmadienį Kinija ir vėl gynėsi. Pramonės ir informacinių technologijų ministerija tvirtino, jog valstybės politikai skiria didelį dėmesį kovai su įsilaužimais. „Bet kokie kaltinimai, jog Kinijos Vyriausybė dalyvavo kibernetinėse atakose, yra nepagrįsti. Jais siekiama sukompromituoti Kiniją“, – tvirtino neįvardintas ministerijos pareigūnas. Oficialus komunistų partijos laikraštis „People’s Daily“ apkaltino JAV Vyriausybę stipria interneto kontrole namuose, tuo tarpu kitos valstybės raginamos sukurti internetinės laisvės utopiją. „Realybėje interneto laisvė yra tik marketingo dalis, tai diplomatinė strategija arba laisvės iliuzija“, – rašoma laikraštyje.

Kinijoje interneto kontrolė laikoma ypatingos svarbos klausimu. Pekinas skatina internetą naudoti komerciniais tikslais, tačiau cenzūra riboja pornografinį, asocialų ar politiškai kenksmingą turinį. Dėl šios priežasties valstybė blokuoja užsienio naujienų bei socialinės žiniasklaidos svetaines, tokias kaip „Twitter“ ir „Facebook“ bei kitą populiarią videomedžiagos svetainę „YouTube“.

Kompanija „Google“ tvirtina, jog ji atskleidė kompiuterių ataką, kurios metu buvo bandoma gauti prieigą prie „Gmail“ paskyrų, priklausančių Kinijos žmonių teisių aktyvistų grupėms. Kompanija nustatė, jog ši ataka kilo iš Kinijos, tačiau nežino ar ji susijusi su Kinijos Vyriausybe bei jos agentais. „Mes tikėjomės, jog „Google“ susisieks su mumis ir mes turėsime daugiau informacijos apie šią problemą. Mes tikimės padėti kompanijai“, – sakė Kinijos Nacionalinio kompiuterių tinklo techninės komandos viršininko pavaduotojas Zhou Yonglin. Jis pridūrė, jog jo komanda nustatė 262 000 atakų, kurių metu buvo naudojami trojanai ir kita kenkėjiška programinė įranga.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *