Knygų pirkimas internetu – brangaus laiko taupymas

„Knygos – minties laivai, plaukiojantys laiko bangomis ir rūpestingai gabenantys savo brangų krovinį iš kartos į kartą“, – taip yra pasakęs anglų politikas, filosofas F. Bekonas. Knyga – didelė vertybė. Kadaise knygų stoka trukdė mokslo pažangai, tačiau dabar nuėję į knygyną pasimetame tarp knygų gausos: nebežinome, kokią knygą išsirinkti ir kaip ją surasti. Šioje situacijoje mums vėl gelbėja informacinės technologijos: patogiai įsitaisę prie savo kompiuterio galime ramiai išsirinkti norimą knygą ir ją užsisakyti internetu – tai užtrunks kelias minutes, o knyga mėgausimės jau po keleto dienų. Apie elektroninę prekybą knygomis ITŽINIOS.LT kalbėjo su knygynų tinklo „VAGA“ Rinkodaros vadove Asta Mikelionyte.

Nuo senų laikų knyga įvardijama kaip žinių, savęs ugdymo šaltinis. Kokia knygos reikšmė yra šiuolaikiniam žmogui?

– Manau, kad knyga ir šiuolaikinių informacinių technologijų laikmečiu savo reikšmės neprarado. Knyga yra ne tik žinių šaltinis, bet ir prasmingas laisvalaikio leidimo, atsipalaidavimo būdas.

Lietuvis – koks jis vartotojas, šiandien perkantis knygas internetu?

– Sunku atsakyti į šį klausimą, kadangi daugiausia apie pirkėjus sužinome tiesioginio pardavimo metu knygynuose. Manau, perkantys internetu yra paprasti, nepretenzingi vartotojai, tiksliai žinantys, ko ieško.

Kodėl naudingiau knygas pirkti internetu nei knygyne?

  – Knygas perkant internetu galima sutaupyti laiko, kuris šiuo metu mums toks brangus. Negaliu nepaminėti ir patogumo, nes knygos pristatomos į pageidaujamą vietą – namus ar ofisą. Tai ir lemia didėjančius pardavimus internetu.

Kaip pirkėjas gali susipažinti su knyga, pirkdamas ją internetu?

– Internete yra pakankamai išsamiai aprašoma knyga, taip pat yra galimybė skaityti ir rašyti komentarus apie knygą.

Ar visos knygos pigesnės nei knygynuose?

– Natūralu, kad perkant internetu, knygas galima įsigyti pigiau, tačiau skaitytojas praranda galimybę pavartyti, prisiliesti prie knygos, kas, mano nuomone, yra labai svarbu renkantis knygą.

Ar daug užsakymų gaunama iš užsienio šalių?

– Užsakančių knygas iš užsienio šalių daugėja. Nemažai užsakymų sulaukiame iš Airijoje ir Anglijoje gyvenančių lietuvių.

Kaip keičiasi perkamų knygų žanro populiarumas priklausomai nuo tam tikrų veiksnių (pvz. metų laiko, įvykių šalyje ir pan.)?

– Žanrų populiarumą labiausiai veikia metų laikai. Pavyzdžiui, vasarą skaitytojai daugiausia renkasi lengvus atostogų romanus, tuo tarpu rudenį, sugrįžus į mokyklas ir universitetus, labiausiai perkama edukacinė literatūra. Tačiau, jei knyga išties gera, jos populiarumo nei metų laikai, nei kiti veiksniai neįtakoja.

Kokia literatūra populiaresnė šiuo metu – grožinė ar negrožinė?

– Vienodai perkama tiek grožinė, tiek negrožinė literatūra. Abu žanrai turi savo pirkėjus.

Ar pirkėjai teikia pirmenybę savo šalies autoriams? Ar vis tik populiaresnė užsienio šalių literatūra?

  – Populiaresnė užsienio šalių literatūra, nors yra keli autoriai, kurių knygos tiesiog graibstomos. Galėčiau paminėti F. Taunytę, vis dar populiarios J.Ivanauskaitės knygos, labai populiari A. Čekuolio knyga.

Kai išleidžiama ilgai laukta, o ypač skandalingom istorijom garsėjanti knyga, žmonės puola masiškai ją pirkti. Kas tai įtakoja: nenoras atsilikti nuo „mados“ ar tikras susidomėjimas?

  – Nelabai norėčiau sutikti, kad žmonės knygas perka tik dėl mados. Jei knyga yra garsi, skaitytojai iš jos daug tikisi. Būna atvejų, kad labai išreklamuota knyga nuvilia, nepateisina lūkesčių.

Sparčiai populiarėja elektroninės knygos. Ar, Jūsų nuomone, nėra pavojaus išnykti įprastoms knygoms?

  – Mano manymu, tokio pavojaus nėra. Tikiu, kad nei elektroninė, nei audio knyga nepakeis malonumo rankose laikyti tikrą popierinę knygą.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *