NASA: Mokslinio palydovo paleidimas baigėsi nesėkme

Vasario 24 dieną NASA pradėjo tyrimą dėl nesėkmingo anglies dvideginio kiekį matuojančio dirbtinio palydovo paleidimo, kuris nuvylė mokslininkus ir sužlugdė jų viltis tiriant globalinį atšilimą.

http://www.itzinios.lt/uploads/NasaLogo.jpg

NASA savo tinklapyje praneša, kad skriejanti anglies observatorija (Orbiting Carbon Observatory (OCO)) buvo nesėkmingai paleista į orbitą 4 valandą 55 minutės (rytų laiku) iš Vandenberg oro pajėgų bazės Kalifornijoje. Tai didžiulė nesėkmė mokslininkams, kurie tikėjosi panaudoti palydovą globalinio atšilimo tyrimams, tačiau pati NASA, pasak Michael Freilch, NASA žemės tyrimų padalinio direktoriaus, nenuleidžia rankų šioje tyrimų srityje.

„OCO buvo svarbi misija, turėjusi nustatyti reikšmingus veiksnius anglies dioksido cikle. Per kelias ateinančias dienas, savaites ar mėnesius mes įvertinsime situaciją ir nuspręsime, kaip toliau dirbsime šioje srityje“- teigė Michael Freilch ryto spaudos konferencijoje. Jis taip pat pridūrė, kad NASA stengsis kuo greičiau pratęsti darbus, kurie nutrūko dėl nesėkmingo OCO paleidimo.

John Brunschwyler, NASA Taurus XL programos vadovas, spaudos konferencijoje kalbėjo apie avarijos galimas priežastis. Pasak jo, surinki duomenys leidia daryti prielaidą, jog pagrindinė nesėkmės priežastis – aptakus Taurus XL raketos paviršius. Aptakumo dalims, kurios turi apsaugoti krovinį (šiuo atveju palydovą) pakilimo metu ir vėliau, skriejant virš žemės atmosferos, atsiskirti nuo jo, nepavyko atlikti pastarosios užduoties. Teigiama, kad palydovas nepasiekė orbitos dėl papildomo svorio, bei spėjama, kad jis nusileido į vandenyną netoli Antarktidos.

Spaudos konferencijoje Brunschwyler sakė: “Visi komandos nariai asmeniškai nusivylė dėl šio ryto įvykio. Žinoma, mokslinei bendruomenei tai didžiulis nusivylimas.“

Palydovas buvo sukurtas globalinio atšilimo tyrimams. Jo jutikliai turėjo nustatyti, iš kur anglies dioksidas atkeliauja ir kur yra išstumiamas iš atmosferos bei kaupiamas. Pasak NASA, buvo planuojama, kad OCO per 16 dienų atliks apie 8 milijonus anglies dioksido matavimų. Tai turėjo itin padidinti informacijos kiekį, kuris iki šiol yra gaunamas tik iš keleto šaltinių, matuojančių COkiekį ant žemės, bokštų bei lėktuvų.

Kadangi anglies dioksidas yra pagrindinė atšilimo priežastis, mokslininkai tikėjosi panaudoti palydovo siunčiamus duomenis tikslesnėms klimato pokyčių prognozėms.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *