Pirmasis privatus kosminis laivas skris į kosminę stotį

JAV bendrovė „SpaceX“ pranešė apie savo kosminio krovininio laivo „Dragon“ skrydžių į Tarptautinę kosminę stotį pradžią. Pirmasis „Dragon“ skrydis turėtų įvykti 2010 m. gegužės – lapkričio mėnesiais. Tuo metu stotyje dirbs darbo su šiuo kosminio laivo prototipu patirtį turintys JAV astronautai.

Privati bendrovė „SpaceX“ įsipareigojo 2010 – 2015 metais atlikti 12 krovininio kosminio laivo reisų į Tarptautinę kosminę stotį, nes pasirašė 1,6 mlrd. dolerių vertės sutartį su NASA. Kai pasibaigs Tarptautinės kosminės stoties montavimo orbitoje darbai, JAV nebeturės nuosavų kosminių laivų, galinčių atgabenti astronautus ir krovinius į kosminę laboratoriją, kuriai išleista apie 100 milijardų dolerių. Iki to laiko trys NASA daugkartinio naudojimo laivai jau bus nurašyti dėl didelių eksploatavimo kaštų ir nepakankamo saugumo, o jų pakeisti nebus kam mažiausiai iki pat 2015 m. NASA dar nebus užbaigusi naujos kartos kosminio laivo „Orion“ kūrimo programos.

Prieš pradedant krovininius skrydžius į Tarptautinę kosminę stotį, „Dragon“ turės atlikti tris eksperimentinius skrydžius, patvirtinančius misijų patikimumą. „Dragon“ priartės prie Tarptautinės kosminės stoties, kad jį būtų galima pačiupti mechaniniu manipuliatoriumi.

„SpaceX“ yra viena didžiausių pasaulyje privataus kapitalo bendrovių, kuriančių nuosavas raketas nešėjas ir plėtojančių ateities kosmoso turizmo verslą. Ji gerokai lenkia visas kitas privataus kapitalo kosmines agentūras ir ne tik atlieka sėkmingus bandomuosius kosminių raketų skrydžius, bet ir įvykdė pirmąją rimtą misiją į orbitą, sėkmingai iškėlusi dirbtinį palydovą.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *