Prancūzijoje „Google“ kasdien baudžiama 14 300 dolerių bauda

Penktadienį Paryžiaus teismas nusprendė, kad kompanijos „Google Inc“ vykdomas skaitmeninių knygų projektas pažeidžia Prancūzijos autorių teisių įstatymus. Teismas interneto paieškų lyderei kasdien skiria 10 000 eurų baudą: ji augs tol, kol kompanija nustos rodyti literatūros kūrinių ištraukas. Nors už kiekvieną dieną kompanijai skiriama 14 300 dolerių bauda, „Google“ dar buvo liepta sumokėti 300 000 eurų (430 000 dolerių) už padarytą žalą prancūzų leidėjui „La Martiniere“. Kompanijos „Google“ advokatas Alexandra Neri teigė, kad kompanija ketina pateikti apeliaciją šiam teismo sprendimui.

Šis sprendimas iškelia dar vieną teisinį barjerą, galintį sutrukdyti kompanijai „Google“ įgyvendinti penkerių metų tikslą nuskenuoti viso pasaulio knygas ir patalpinti jas skaitmeninėje bibliotekoje, kurią galima pasiekti per interneto ryšį. JAV teisinis susitarimas, kuris turėtų suteikti kompanijai teises į milijonus knygų, gali būti nepatvirtintas, nes JAV reguliavimo institucijos bijo, jog tai gali trukdyti elektroninių knygų rinkos konkurencijai. Vyriausieji JAV autorių teisių pareigūnai ir Vokietijos bei Prancūzijos vyriausybės taip pat prieštarauja šiam susitarimui. Kompanija „Google“ bando kreiptis į kritikus ir pateikia jiems peržiūrėti susitarimą. Šis susitarimas vis dar peržiūrimas ir nagrinėjamas.

Prancūzijos ieškinys yra pakankamai mažas. Tai netgi nesutrikdys investuotojų, nes kompanijos „Google“ akcijų kaina penktadienį pakilo 3,86 doleriais ir šiuo metu siekia 597,80 dolerių. Vis dėlto šis sprendimas primena, kad ambicingas „Google“ planas įžengti į kitas rinkas gali nepavykti, nes bijoma, jog kompanija taps pernelyg galinga. Kompanija „Google“ buvo vaizduojama kaip autorių teisių pažeidėja, kuri klesti pateikdama kitų turinį. Prancūzijos leidėjų sąjungos vadovas giria šį teismo nuosprendį. „Tai rodo, jog kompanija „Google“ nėra pasaulio karalius ir negali daryti ko panorėję“, – sakė Serge Eyrolles. Jo teigimu, kompanija „Google“ nuskenavo 100 000 prancūzų knygų, 80 proc. jų buvo apsaugotos autorių teisių. Serge Eyrolles taip pat sakė, kad Prancūzijos leidėjai vis dar norėtų dirbti su „Google“, tačiau tik tuo atveju, jei kompanija pradės gerbti intelektinės nuosavybės teisės.

Kompanijos „Google“ knygų skenavimo projekto Prancūzijoje vadovas Philippe Colombet sakė, jog kompanija nesutinka su teismo sprendimu. „Prancūzijos skaitytojai dabar susidūrė su rizika, jog gali prarasti prieigą prie žinių ir atsilikti nuo kitų interneto vartotojų, – sakė jis. – Mes tikime, jog nedidelės teksto ištraukos parodymas atitinka tiek JAV, tiek Prancūzijos autorių teisių įstatymus. Be to, tai pagerina prieigą prie knygų“. Philippe Colombet atsisakė atsakyti į klausimą ar „Google“ išims knygas iš duomenų bazės, ar mokės baudą. „Per ateinančias dienas mes ketiname atidžiai išnagrinėti teismo nuosprendį“, – pripažino jis.

Šis sprendimas turės nedidelę įtaką arba neturės jokios įtakos interneto vartotojams, esantiems už Prancūzijos ribų. Prancūzų knygų, esančių „Google“ duomenų bazėje, vis dar bus galima ieškoti net ir Prancūzijoje. Philippe Colombet negalėjo pasakyti kiek prancūzų knygų kompanija „Google“ jau nuskenavo ir kiek prancūzų leidėjų leido rodyti savo darbus. Visame pasaulyje nuo 2004 metų kompanija „Google“ nuskenavo daugiau nei 10 milijonų knygų. Kol kompanija sprendžia ginčus dėl autorių teisių, rodoma tik knygų ištraukos.

Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy skyrė 750 milijonų eurų Prancūzijos bibliotekų, filmų ir muzikos archyvų bei kitų saugyklų skaitmenizavimui. Šią savaitę Prancūzijos technologijų kompanijų konsorciumas pranešė planą, kuriuo siekiama sukurti knygų skenavimo projektą. Teigiama, kad jis per trejus metus gali tapti net geresnis nei „Google“.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *