Turkija užblokavo 3 700 internetinių svetainių

Svarbiausia Europos saugumo ir žmonių teisių priežiūros institucija pirmadienį pranešė, jog Turkija užblokavo 3 700 svetainių. Teigiama, kad tai padaryta dėl savavališkų ir politinių priežasčių. 56 valstybių Europos Saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (OSCE) Žiniasklaidos laisvės stebėtojas Milos Haraszti teigė, jog Turkijos interneto įstatymas nesuteikia žodžio laisvės, todėl jis turi būti pakeistas arba panaikintas. „Dabar galiojančiame įstatyme „Law 5651“, vadinamame Turkijos interneto įstatymu, apribojama žodžio laisvė bei ribojamos piliečių galimybės turėti prieigą prie informacijos“, – teigė Milos Haraszti.

Jis tvirtino, jog Turkija, kandidatė į Europos Sąjungos nares, užblokavo prieigą prie 3 700 internetinių svetainių, įskaitant „YouTube“, „GeoCities“ ir kai kurias kitas „Google“ svetaines. „Nors tam tikras turinys, kuris laikomas žalingu, pavyzdžiui, vaikų pornografija, turi būti baudžiamas, tačiau šis įstatymas netinkamas įgyvendinti šį tikslą. Prieigos prie daugybės interneto svetainių blokavimas paraližuoja galimybę prisijungti prie modernių failų dalinimosi ar socialinių tinklų svetainių, – mano Milos Haraszti. – Kai kurios priežastys užblokuoti internetą yra savavališkos ir politinės, todėl jos nesuderinamos su OSCE žodžio laisve“.

Paklausus apie OSCE pastabas, Transporto ir ryšių ministerijos pareigūnas teigė, jog Turkija suteikia neribotas ir vienodas galimybes pasiekti visas visuomenės dalis. „Šiuo atžvilgiu Turkija viršija Europos Sąjungos vidurkį, – sakė jis. – Interneto reglamentai pasižymi dinamiška struktūra, todėl reikia atlikti teisinius pakeitimus, kai tik pastebimos įvairios problemos“.

Milos Haraszti tvirtino, jog Turkijos įstatymas vis dar neapsaugo žodžio laisvės. Be to, žurnalistams gresia daugybė Baudžiamojo kodekso straipsnių ir jie rizikuoja patekti į kalėjimą. Baimė dėl spaudos laisvės kilo po to, kai Turkijoje buvo bandoma gauti 3,3 milijardų dolerių baudą iš žiniasklaidos grupės „Dogan“. Tokiu būdu buvo bandoma kompaniją priversti paklusti įstatymui, kuris riboja galimybę užsieniečiams Turkijoje turėti kompanijų. Spalio mėnesį Europos Komisija pateikė Turkijai pranešimą ir paragino valstybę sąžiningai elgtis su „Dogan“. Be to, pranešime buvo rašoma, jog Ankarai reikėtų apsaugoti žodžio laisvę ir spaudą.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *