Naujausios Rusijos ir Ukrainos karo žinios: tiesioginiai pranešimai

skola…Emily Duck „The New York Times“.

Pirmadienį Rusijos valdžia pagrasino imtis atsakomųjų veiksmų NATO narei Lietuvai, jei ji greitai neatšauks draudimo vežti tam tikras prekes traukiniais į Baltijos regioną Kaliningradą.

Remdamiesi ES nurodymais, Lietuvos geležinkeliai penktadienį pareiškė, kad nebegabens prekių iš ES patvirtintos Rusijos.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus S. Peskovas žurnalistams sakė, kad padėtis yra „rimta“. Jis pavadino naujas taisykles „apgulties elementu“ ir „visko pažeidimu“ regione.

Lietuvos sostinės Vilniaus valdžia, pripratusi prie Rusijos grasinimų, Maskvos perspėjimus vertino kaip didelį sukrėtimą – naujausią iš perdėtų pranešimų apie šalį smarkiai kariškai pratęstą dėl įsiveržimo į Ukrainą.

„Mums ne itin rūpi Rusijos grėsmė“, – sakė LR Seimo Nacionalinio saugumo ir saugumo tarybos pirmininkas Lourdesas Cassinas. „Yra labai mažai variantų, kaip atkeršyti Kremliui.

Rusijos karinis atsakas buvo: „Lietuva nėra NATO narė. Jei taip nėra, jie tai svarstys“.

Rusijos pasipiktinimas Lietuvoje kilo po pirmadienį Ukrainos prezidento Volodymyro Gelenskio perspėjimo, kad Maskva atsakys į jos pastangas įstoti į Europos Sąjungą, artimiausiomis dienomis pradėdama „priešiškesnes operacijas“ prieš Ukrainą ir Europos šalis.

Praėjusią savaitę paskelbtas draudimas paveiks iki 50 procentų visų geležinkelių krovinių, siunčiamų tarp Rusijos žemyninės dalies ir Kaliningrado srities, kartu su kitomis medžiagomis, įskaitant statybines medžiagas, betoną ir metalus, pranešė Rusijos pareigūnai. Šie apribojimai atskleidė didelį regiono, kuris yra Rusijos dalis, bet nesusijęs su likusia šalies dalimi, poveikį. Jis ribojasi su Baltijos jūra, bet yra tarp dviejų NATO narių – Lietuvos ir Lenkijos.

[1945m–SovietųarmijapradėjosavobuvimąVokietijojekaipKaliningradosantykiųsuEuropasimboliu[1945இல்சோவியத்இராணுவம்ஜெர்மனியில்இருந்துகைப்பற்றியகலினின்கிராட்ஐரோப்பாவுடனானஅதன்வளர்ந்துவரும்உறவுகளின்அடையாளமாகரஷ்யாவால்ஒருகாலத்தில்கூறப்பட்டதுஆனால்அதுசமீபகாலமாககிழக்கு-மேற்குப்பிழைக்கோட்டாகமாறிவிட்டது

Dešimtajame dešimtmetyje Rusijos valdžia reklamavo Kaliningrado praeities santykius su Vokietija kaip kelionių aprašą, švenčiant jos vaidmenį XVIII amžiaus vokiečių filosofo Emmanuelio Kanto, gimusio ir gyvenusio regiono sostinėje, dabartiniame Kaliningrade, gyvenime ir kūryboje.

READ  Princo Harry ir Megan dukters Lilliput nuotraukos, kurioms Didžiojoje Britanijoje sukanka 1 metai

Tačiau visai neseniai Maskva stengėsi ištrinti Vokietijos gilių istorinių ryšių pėdsakus – nors Vokietija nepretendavo į Kaliningradą ir nėra suinteresuota jo susigrąžinti, tai visiškai prieštarauja Rusijos požiūriui į buvusią Sovietų Sąjungą. Įskaitant Ukrainą.

Pagauta vis agresyvesnio nacionalizmo, Rusija atsisakė savo politikos propaguoti Rusiją kaip Europos dalį ir į Kaliningrado miestą paleido pažangias raketas „Iskander“. Lietuvos gynybos ministras balandį pareiškė, kad Rusija regione dislokavo branduolinius ginklus, o Maskva tai paneigė.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pirmadienį aukščiausią Lietuvos ambasadorių pavadino „atvirai priešišku“ sankcijoms.

„Rusija turi teisę imtis veiksmų savo nacionaliniams interesams ginti, jei krovinių eismas tarp Kaliningrado srities ir kitų Rusijos Federacijos dalių per Lietuvą ateityje nebus visiškai atkurtas“, – nurodė ministerija. Pareiškime.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pritarė eksporto apribojimams į Kaliningradą, sakydamas, kad jo šalis laikosi tik ES sankcijų sąlygų.

„Lietuva nieko nedarė, pradėjo veikti tik europinės sankcijos“, – sakė jis Sakė žurnalistams Prieš pirmadienį Liuksemburge įvyksiantį Europos užsienio reikalų ministrų susitikimą.

Antonas Alikanovas, Kaliningrado gubernatorius, Sakė Jo vyriausybė jau stengėsi rasti alternatyvių būdų eksportuoti prekes, ypač turinčias metalų ir statybinių medžiagų. Krovinių perkėlimas jūra yra galimybė, sakė jis ir pridūrė, kad iki metų pabaigos paklausai patenkinti prireiks iki septynių laivų.

Jis teigė, kad vietos valdžia svarsto bent tris Kremliui siūlomus atsakomuosius variantus, tarp jų ir galimą draudimą siųsti prekes į Lietuvos uostus per Rusiją.

Rusijos santykiai su Lietuva, kuri anksčiau priklausė Sovietų Sąjungai, nebuvo artimi, tačiau pastaraisiais mėnesiais dramatiškai nenuslūgo, Lietuvai ėmusis lyderio pozicijų siekiant griežtesnių ES sankcijų Rusijai dėl jos okupacijos Ukrainoje.

Prieš dvi savaites p. Rusijos parlamentaras iš Putino partijos „Vieningoji Rusija“ pristatė įstatymo projektą, kuriuo 1990 metų Lietuvos Nepriklausomybės deklaracija paskelbta neteisėta. Įstatymo projektu siekiama panaikinti Sovietų Sąjungos žlugimą, vadinant jį „didžiausia XX amžiaus geopolitine tragedija“.

READ  Bidenas Japonijoje: prezidentas ketina pristatyti ekonominį planą, kaip atremti Kiniją Azijoje

Tačiau, kaip rodo sustingusi Rusijos karių pažanga Ukrainoje, p. Tarp V. Putino noro grįžti į istoriją ir jo šalies galimybių tvyro žioji atotrūkis. Bet kokie kariniai veiksmai prieš Lietuvą atvestų jau užpultą Rusijos kariuomenę į tiesioginę konfrontaciją su NATO.

Tomas Topcus Prisidėjo reportažas iš Vilniaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.